Volkswagen ќе ja повлече oзанаката GTX

Во Волфсбург се подготвуваат да направат место за спортските електрични модели GTI и R…

Значката GTX првпат се користеше на врвните верзии на Volkswagen ID.4 и ID.5, а оттогаш е проширена и на други електрични модели, неодамна со GTX верзиите на ID.3, ID. .7 и ID.Buzz.

Сепак, и покрај тоа што гамата GTX беше значително проширена неодамна, извршниот директор на Volkswagen, Томас Шефер, потврди дека ознаката GTX ќе биде укината бидејќи Volkswagen се подготвува да ги електрифицира марките GTI и R.

„GTX е бренд за перформанси на MEB [платформата], но ние ќе се вратиме на GTI и R во следните производи“, рече Шефер за британскиот Autocar.

„Volkswagen“ лани го претстави ID. GTI Concept како најава за електричниот наследник на Golf GTI, кој треба да се појави во продажба на почетокот на 2027 година.

Шефер рече дека Volkswagen сè уште внатрешно ја обликува иднината на марката GTI, но ја истакна важноста да се остане верен на своите корени.

Volkswagen сè уште не даде никакви индикации за тоа како би можел да изгледа електричниот автомобил R, но потврди дека R ќе стане целосно електричен бренд до 2030 година.

Шефер рече дека ќе продолжи да се користи за автомобили со погон на четири тркала, како што беше во изминатите две децении.

Брендот претходно сугерираше дека R верзијата на електричниот Golf 9 најверојатно ќе пристигне околу 2029 година.

Овој потег значи дека Volkswagen најверојатно нема да лансира нови модели GTX, но нема планови за преименување на ниту еден од сегашните автомобили. „Со сегашните производи, тоа е она што е, но идните производи ќе се вратат во јасно портфолио“, рече Шефер.

 

НАЈНОВИ