Porsche штотуку ја претстави врвната верзија на целосно електричниот Taycan, наречена Turbo GT…

Оваа конкретна верзија беше на Нирбургринг и претходно и резултатот е толку добар што Porsche го откри уште пред официјалното претставување на моделот.

Тест-возачот Ларс Керн (Lars Kern) постигна импресивно време од 7:07,55 минути со него, што е подобрување за 26 секунди во однос на претходниот најдобар круг на болидот.

„Дваесет и шест секунди е половина вечност во мотоспортот. „Времето на кругот на Ларс од 7:07,55 минути е сензационално, ставајќи го Taycan во иста лига со електричните хиперавтомобили“, рече Кевин Гиек (Kevin Giek), шеф на моделската линија.

Тоа е далеку подобро од најдоброто време на неговиот најголем конкурент, Tesla’s Model S Plaid. Најдоброто време на тој американски електричен седан е 7:25,23 минути.

Со овој резултат, Taycan Turbo GT е веднаш зад можеби најимпресивниот електричен хипер- автомобил на пазарот, Rimac Nevera, чие најдобро време забележано на оваа патека е 7:05.298.

Со дури 1108 КС, овој автомобил се карактеризира и со регистрирана конфигурација на шасијата, нови аеро елементи (како заден спојлер), спортски седишта со букви Turbo GT…

Треба да се потсети дека целото семејство Taycan неодамна помина низ темелен редизајн.

Со нов стил, дотерани предни и задни светла, експертите на Porsche дополнително го усовршија чистиот, пуристички дизајн на Taycan. Новите предни крила и порамните фарови даваат уште поголем акцент на ширината на автомобилот.

Таблата со инструменти, централниот дисплеј и дисплејот на патниците имаат оптимизиран кориснички интерфејс со дополнителни функции. Apple CarPlay е подлабоко интегриран во дисплеите и функциите на возилата. Новата функција „Видео во автомобил“ овозможува видео стриминг на централниот дисплеј и екранот на патниците.

Стандардната опрема е уште пообемна од порано. Амбиентално осветлување, ParkAssist со камера за рикверц, греење на предните седишта, Porsche Intelligent Range Manager (PIRM), топлинска пумпа со нов систем за ладење, држач за паметни телефони за безжично полнење, прекинувач за режим на возење за режим на возење се меѓу другите стандардни карактеристики.

Што се однесува до димензиите, Taycan е долг 496 cm, широк 196 cm и висок 139 cm.

НАЈНОВИ