Abarth Classiche 1300 OT

Abarth ја прославува својата 75-годишнина со нов спортски автомобил што ќе го произведува и продава Stellantis Heritage…

Тоа е Abarth Classiche 1300 OT и е најавен како еволуција на моделот Classiche 1000 SP прикажан во 2021 година.

Покрај тоа, моделот црпи инспирација од Fiat-Abarth OT 1300 од 1965 година, тркачки автомобил кој победи на Нирбургринг и Хокенхајм.

Меѓу другото, компанијата наведува дека сакала да му оддаде почит на автомобилот икона, кој постигна успех во трките пред половина век.

„Abarth Classiche 1300 OT го претставува најавтентичниот и најоригиналниот начин да се оддаде почит на епскиот автомобил кој сè уште е во срцата на сите вистински ентузијасти на Abarth ширум светот“.

Abarth Classiche 1300 OT е базиран на Alfa Romeo 4C и има нова каросерија од јаглеродни влакна инспирирана од класичниот тркачки автомобил.

Исто така се издвојуваат минималистичките фарови, отворот на покривот и хаубата со отвор за воздух, централно поставената издувна цевка, натписот „ABARTH“ на задниот дел и задното стакло со направени прорези од плексиглас.

Автомобилот се произведува како дел од програмата Reloaded by Creators, која има за цел „да им даде можност на ентузијастите да поседуваат современа реинтерпретација на еден од најпознатите икони автомобили од 1960-тите“.

Stellantis Heritage моментално прима нарачки и производството ќе биде ограничено на пет единици.

Повеќе детали ќе бидат објавени поблиску до лансирањето, но Abarth Classiche 1000 SP имаше 1,75-литарски со четири цилиндри турбо мотор како погонска единица, што испорачувал моќ од 177 kW/240 КС, што било доволно да го поттикне автомобилот тежок 1.074 kg до максимална брзина од повеќе од 250 km. /h.

НАЈНОВИ