Alma Sprint рестомод

Португалската компанија Alma подготвува лимитирана серија на Sprint restomod базирана на истоименото купе Alfa Romeo, кое се произведуваше од 1976 до 1989 година…

Донаторот Alfa Romeo Sprint купе доби изглед во духот на прототипот на релито Alfasud Sprint 6C, модернизиран ентериер и подобрен технички пакет.

Портфолиото на Alma веќе вклучува рестомоди базирани на Alfa Romeo 75, Alfa Romeo GTV6 и Alfa Romeo 147 GTA, но Alma Sprint Coupe е проект на повисоко ниво кој бара прилично обемни модификации на автомобилот-донатор. Coupe моделот Alma Sprint доби комплет со широко тело направен од јаглеродни влакна во стилот на Alfasuda Sprint 6C.

Има и модифицирана суспензија, прилагодливи амортизери, модерни диск сопирачки, нови Hella светла, како и поелегантни, аеродинамични ретровизори Vitaloni.

Внатрешноста на Alma Sprint ја задржа естетиката на 80-тите, но е префинета со современи материјали (тапацир од алкантара и полиран алуминиумски влошки), заедно со нови спортски седишта, волан Zagato, алуминиумска рачка на менувачот и модерен аудио систем .

Под хаубата се наоѓа 1,8-литарски бензински мотор со 160 КС, со погон на предните тркала преку надграден 5-брзински мануелен менувач.

Овде треба да се спомене дека Alma Sprint тежи само 880 килограми.

Alma ќе направи само 20 Sprint restomod, од кои секој ќе биде склопен и дизајниран земајќи ги предвид индивидуалните желби на купувачот.

Првите примероци ќе им бидат доставени на клиентите во третиот квартал од 2025 година, но цената не е објавена.

НАЈНОВИ