Audi Q7 TFSI e quattro & Audi Q8 TFSI e quattro

Audi им даде нов изглед на електрифицирани Q7 и Q8 со подобрена технологија на батерии и поефикасни режими на возење…

Надворешниот дизајн исто така е преработен како дел од надградбата на моделот за да се нагласи силниот карактер на двата модели. За прв пат, двата plug-in хибриди се достапни со управување на сите тркала за зголемена безбедност и удобност. Електромеханичката активна стабилизација (eAWS) гарантира уште подинамично ракување.

Во срцето на двата plug-in хибриди е трилитарски бензински мотор со шест цилиндри со 250 kW/340 КС, компактен електричен мотор (PSM) со максимална моќност од 130 kW/177 КС и 460 Nm вртежен момент, како како и нова, помоќна литиумска батерија сместена под подот на багажникот. Дизајнот постигнува максимален капацитет од 25,9 kWh (бруто; 22 kWh нето). Зголемениот капацитет резултира со целосно електричен досег до 90 километри во урбаните области според стандардот WLTP.

Максималната моќност на системот кај двата модели 55 TFSI e quattro започнува од 290 kW/394 КС и максимален системски вртежен момент од 600 Nm.

Со двата мотори кои работат во тандем, електрифицираните Q7 и Q8 забрзуваат до 100 km/h за 5,7 секунди.

Повисоко во рангирањето е 60 TFSI e quattro, со системска моќност до 360 kW/490 КС и вртежен момент до 700 Nm. Во оваа конфигурација, Q7 и Q8 забрзуваат од 0 до 100 km/h за 5,0 секунди. Сите варијанти имаат електронски ограничена максимална брзина од 240 km/h, со целосно електрична максимална брзина од 135 km/h.

Батеријата се полни до 7,4 kW и достигнува 100 проценти за приближно три часа и 45 минути кога се полни со максимална моќност.

Благодарение на надградбата на производот, клиентите можат да ги користат нивните делумно електрични Q7 или Q8 во целосно електричен EV режим или хибриден режим. Откако ќе се избере преку MMI, саканиот режим останува активен додека не се промени рачно.

Предните LED светла со висок интензитет стандардно го осветлуваат патот; Matrix LED фаровите се достапни како опција, како и иновативните HD Matrix LED фарови со ласерско светло на Audi.

За прв пат, возилата опционално доаѓаат и со главно дигитализирани OLED задни светла, кои исто така имаат дигитални светлосни потписи.

Наелектризираните Q7 и Q8 имаат значително подобрен опсег на опрема. Покрај контрастните бои за шевовите на седиштата, клиентите можат да изберат меѓу девет украсни вметоци и три нови завршни облоги. Опсегот на тркала вклучува пет нови дизајни за големини од 21″ до 23″ (во зависност од моделот).

Audi, исто така, го прошири опсегот на апликации и системи за помош на возачот како дел од надградбата на моделот.

Стандардната опрема исто така се проширува и сега вклучува, меѓу другите карактеристики, алуминиумски тркала од 19“ до 21“ (во зависност од моделот и пакетот опрема), задна камера и помош за паркирање. За разлика од 55 TFSI e quattro, 60 TFSI e quattro излегува од линијата со S Line надворешноста и спортскиот пакет како стандард. Има и виртуелен кокпит на Audi и опционален head-up дисплеј.

Електронски контролирана воздушна суспензија е достапна како опција. Клиентите кои купуваат Q7 60 TFSI e или Q8 60 TFSI e уживаат во воздушното потпирање како дел од стандардната опрема.

Дополнително, за прв пат кај plug-in хибридите, опционалното управување на сите тркала обезбедува зголемена безбедност и удобност. При мали брзини, задните тркала се вртат до пет степени во спротивна насока од предните тркала. Ова го намалува радиусот на вртење до еден метар и ја зголемува способноста за маневрирање. Во исто време, возачот чувствува поголема удобност и стабилност при поголеми брзини бидејќи задните тркала се вртат во иста насока како и предните тркала.

Audi Q7 TFSI e quattro и Q8 TFSI e quattro со интелигентна хибридна технологија и ревидиран дизајн, иновативна технологија за осветлување и обемна стандардна опрема ќе бидат лансирани на пазарот на крајот на април 2024 година.

Цените за Q7 55 TFSI e quattro започнуваат од 85.500 евра , додека помоќниот 60 TFSI e quattro чини од 96.000 евра. Новиот Audi Q8 55 TFSI e quattro е достапен за нарачка за 92.900 евра, додека Q8 60 TFSI e quattro започнува од 103.200 евра.

НАЈНОВИ