Subaru Legacy заминува во историја по моделска 2025 година

Subaru објави дека 2025 година ќе биде последната моделска година (MY) за Legacy, модел кој се појави под тоа име уште во 1989 година…

Тоа беше исто така првиот Subaru изграден во Америка, во фабрика во Индијана, а во текот на неговите шест генерации во САД, беа продадени повеќе од 1,3 милиони единици.

„Иако Legacy е најдолгата моделска линија на Subaru, неговото прекинување ги одразува промените на пазарот од патнички автомобили кон SUV и crossover модели и промената на Subaru кон електрифицирани и целосно електрични возила“, се вели во соопштението на Subaru.

Бројките го потврдуваат ова, бидејќи Legacy продаде околу 25.000 единици во САД минатата година во споредба со повеќе од 160.000 Outbacks.

Во првиот квартал од оваа година, Legacy пронајде само 4.398 купувачи во САД, што е пад од 13,1 отсто во споредба со истиот период во 2023 година.

Subaru претходно најави дека ќе лансира три нови електрични теренци во 2026 година.

Subaru вели дека 2025 Legacy ќе се појави во салоните оваа пролет, со цена од 24.895 долари, иста цена како и моделот за 2024 година.

Овие најнови модели на Legacy се дел од генерацијата што беше лансирана за моделската 2020 година и доби благ стил и опрема за ажурирање за модел од 2023 година.

 

НАЈНОВИ