BYD Ocean M

Кинескиот BYD го изложува Ocean M на автосалонот во Пекинг, електричен hatchback кој ќе се појави на пазарот оваа година како конкурент на моделите како што се MG4 и Volkswagen ID.3…

Ocean M ќе започне да се произведува во Кина на крајот на летото, но серискиот модел веројатно нема да изгледа толку агресивно како оваа негова концептна верзија прикажана во Пекинг.

Концептната верзија има голем преден спојлер, истакнати прагови, висок заден спојлер и дифузер во стилот на GT3.

Сепак, Ocean M ќе седи помеѓу Dolphin и Seal во опсегот на BYD, а компанијата вели дека ќе биде изграден околу нова електрична архитектура.

Според некои извори, серискиот автомобил подоцна би можел да добие вистинска „hot hatch“ верзија која ќе има погон на задните тркала.

Податоци за моќноста, батериите и опсегот засега не се објавени.

Серискиот модел ќе чини меѓу 150.000 и 200.000 кинески јуани на пазарот во Кина (пресметано во европска валута од 19.350 до 25.800 евра), а наводно има шанси автомобилот да се појави и во Европа.

 

Претходна
Следна
НАЈНОВИ