Nissan Epoch, Epic, Era & Evo

Nissan изложува на саемот во Пекинг под темата „Новиот Nissan за нова ера во Кина“ и изложува силна постава на електрифицирани модели, истакнувајќи ги своите најнови достигнувања и идната насока на електрификација…

Посебно се истакнуваат четири концепти за нови енергетски возила (NEV), при што Nissan најави дека ќе лансира уште еден модел NEV, со што вкупниот број планирани лансирања на возила до фискалната 2026 година ќе се зголеми на пет.

Претседателот и извршен директор на Nissan, Макото Учида изјави: „За да постигне одржлив раст на кинескиот пазар кој брзо се менува, Nissan е посветен на стратегијата пријателска за Кина, како што е објавено во нашиот нов бизнис план „The Arc“. Започнувајќи со нови енергетски возила кои ќе се засноваат на концептите претставени денес, Nissan ќе изгради балансирано портфолио на производи од разновидни и конкурентни нови модели. Нашата цел ќе биде да обезбедиме повозбудливо искуство за мобилност за сите клиенти во Кина“.

Nissan исто така најави дека ќе соработува со други компании за да им понуди услуги базирани на вештачка интелигенција на клиентите во Кина и пошироко. Во врска со тоа, компанијата вели дека со интензивните промени на кинескиот пазар, Nissan ја забрзува својата трансформација на интелигенција и електрификација и соработува со локалните партнери за да обезбеди возбудливи идни искуства за мобилност.

Од четирите претставени NEV концепт модели, два се целосно електрични, а два се plug-in хибриди. Тие претставуваат заеднички напор со локалниот партнер DongFeng и имаат за цел подобро да одговорат на идните потреби за мобилност на клиентите во Кина.

Nissan Epoch Concept е електричен седан за урбани и приградски патници кои сакаат да го подобрат својот животен стил со дизајн и технологија.

Концептот има и виртуелен личен асистент кој го прави животот полесен и поудобен преку комуникација која ги препознава емоциите.

Nissan Epic Concept е електричен SUV совршено прилагоден за авантуристички урбани парови кои истражуваат за време на викендот, со систем за автономно возење погоден за градско и приградско возење.

Возилото може да функционира како мобилен извор на енергија, со електрична енергија за напојување на опрема, кампови или забави. Покрај тоа, неговите вградени технологии поддржуваат и создаваат релаксирачка атмосфера.

Nissan Era Concept е plug-in хибриден SUV модел кој поддржува урбан начин на живот и е добро погоден за младите деловни луѓе кои го третираат својот автомобил како втор дом.

Исто така, се издвојува со меѓусебно поврзан инфозабавен систем, погон на сите тркала и активно воздушно потпирање што обезбедува удобно и безбедно возење.

Конечно, Nissan Evo Concept е plug-in хибридна лимузина, совршена за викенди и создава посебни моменти за целото семејство.

Покрај напредната поддршка за возачот и безбедносните карактеристики, виртуелниот личен асистент зајакнат со вештачка интелигенција помага при возењето и планирањето на патувањето.

Претходна
Следна
НАЈНОВИ