Dodge Charger наскоро во полициска „униформа“?

Поминаа околу две недели откако Dodge ја претстави новата генерација на Charger и американската јавност не може да престане да зборува за новината…

Некои го фалат, други го критикуваат, но сите знаат за него. Главната тема на дискусија е за механиката. Сите ќе се согласиме дека достапноста на купето е секако одлична вест (седанот ќе пристигне следната година), но недостатокот на мотор со осум цилиндри ги подели Американците.

Полначот првично ќе биде достапен само со електричен погон. Ќе биде достапен во верзии со 496 и 670 коњски сили, а следната година ќе пристигне новото Banshee издание со минимум 807 коњски сили, а се „шепоти“ и за електрична перформанс изведба Banshee на Charger што би испорачувала на 1000 коњски сили.

Ќе видиме и пар нови трилитарски турбо бензински мотори со 420 и 540 „коњи“, така што барем на хартија никој не треба да има замерки. Но, Американците што се Американци не можат да го преболат тој „шест цилиндри“ и жалат што полначот нема уште два цилиндри.

Во јавноста неодамна стигна уште една вест, а тоа е информацијата дека Доџ сака да направи верзија за полициски потреби. Претходникот извесно време беше многу успешен во таа работа и изгледаше како идеален наследник на легендарниот пензиониран модел Ford Crown Victoria.

Сепак, доминацијата на кросоверите започна и таа се прошири до точка каде што Ford’s Police Interceptor (полициската верзија на цивилниот Explorer) денес контролира 63% од пазарот. Chevrolet Tahoe PPV (Police Pursuit Vehicle) е исто така многу популарен, така што шансите трето лице да направи разлика се минимални.

Но, Dodge не мисли така. Шефот на компанијата Тим Кунискис (Tim Kuniskis) неодамна зборуваше за медиумите и потврди дека брендот сериозно размислува за полициско издание на Charger.

Кунискис е свесен дека на Dodge му претстои тежок пат, особено што на полициските сили навистина им се допаѓа просторот и безбедноста на споменатите ривали од Ford и Chevrolet, но додава и дека Charger има многу позитивни карактеристики. Ова првенствено се однесува на неговата значително помала маса и затоа подобри перформанси.

Ако таков модел ја здогледа светлината на денот, тоа нема да се случи во блиска иднина.

Како што споменавме погоре во текстот, Charger со четири врати ќе пристигне дури следната година, а бензинските мотори после тоа …

НАЈНОВИ