Jaguar F-Pace 90th Anniversary Edition

Jaguar првпат го претстави F-Pace како луксузен crossover модел на саемот за автомобили во Детроит во 2015 година, а досега има продадено над 328.000 примероци…

Сепак, Jaguar неодамна реши да се трансформира во целосно електричен луксузен бренд, а за таков F-Pace нема место во новата постава. Така, 2025 година ќе ја одбележи последната година на пазарот за F-Pace со погон на мотор со внатрешно согорување, а приближно во исто време, производителот на автомобили ќе прослави 90 години од првиот Jaguar. Така Jaguar одлучи да ги комбинира овие две историски пресвртници заедно, во пакет наречен F-Pace 90th Anniversary Edition.

Специјалниот модел ќе биде последното издание во линијата F-Pace, а Британците ќе го понудат како своевиден пакет за сите, освен една од постоечките верзии.

На американскиот пазар, теренецот е достапен во три варијанти: R-Dynamic, 400 Sport и SVR, како и три нивоа на опременост, имено S, SE и HSE. 90-тото јубилејно издание е базирано на R-Dynamic, но може да се вклопи и на сите други. Единствениот што нема да го добие е најмоќниот SVR.

Пакетот Anniversary е исто така проштален пакет на моделот, кој нуди визуелни измени и подобрувања на удобноста, вклучувајќи избор на нови тркала, затемнети стакла, панорамски подвижна покривка, спортски седишта со контрастни шевови и алуминиумска внатрешна облога.

Исто така, ќе бидат поставени уникатни ознаки.

Во ОК, F-Pace 90th Anniversary Edition доаѓа со пакети S, SE и HSE, како и избор на PHEV P400e, D300 или D200 облоги.

Цените се движат од 46.805 британски фунти за D200 S до 66.385 фунти за P400e HSE.

 

НАЈНОВИ