Kia EV3 пред време

Со аспирации да ја зацврсти својата позиција како врвен производител на електрични возила, Kia има за цел да воведе сеопфатна постава од 15 електрични возила до 2027 година…

Овие модели ќе ја поддржат амбицијата на Kia да продава 1,6 милиони електрични возила годишно од 2030 година, а прв меѓу новитетите е EV3 кој е планиран за премиера на 23 мај. Сепак, првите слики веќе го најдоа својот пат до јавноста.

Електричните возила се предвидува да учествуваат со 38 отсто од глобалната продажба на Kia до 2030 година, што е значителен скок од сегашните 10 отсто во 2024 година. Во Северна Америка, овој процент се очекува да биде малку поголем, околу 40 отсто. Спротивно на тоа, Kia очекува електричните возила да доминираат во продажбата во Европа, со речиси 80 отсто од пазарот.

Како што е наведено, EV3 долгиот 433 cm е електричен компактен CUV кој без напор ја комбинира практичноста со чистото уживање во возењето.

На корисниците им нуди технологија, практичност и дизајн на водечкиот теренец на Kia, EV9, но во компактна и достапна форма. Иако овие квалитети може да изгледаат некомпатибилни за некого, обезбедувањето креативни, револуционерни решенија за дизајн со здружување на навидум спротивни извори лежи во срцето на дизајнерската филозофија на Kia наречена – ‘Opposites United’.

Во внатрешноста, најавениот EV3 комбинира исклучителна практичност со трансформативен амбиент и дизајн, што резултира со кабина во која е задоволство да се патува, истовремено обезбедувајќи доволно простор за поддршка на активен животен стил откако патниците ќе пристигнат на нивната дестинација.

Автомобилот ќе биде опремен со двојни екрани од 10,25 инчи, волан со два краци, пловечка централна конзола, амбиентално осветлување, моќен сончев покрив, минималистички дизајн на контролната табла, камера од 360 степени и тапацир со портокалови влошки.

Во понудата ќе биде и верзијата GT-Line, која ќе нуди поагресивни стилски елементи со надворешни облоги и поспортски карактеристики.

Додека големиот EV9 има попремиум фокус, EV3 е дизајниран да „ја подобри достапноста на електричната мобилност“, а според британските медиуми, Kia имала за цел да ги цени почетните верзии под 30.000 британски фунти (34.990 евра).

Во секој случај, EV3 ќе служи како индиректна замена за Soul EV.

EV3 ќе ја користи електричната платформа E-GMP на Hyundai Motor Group, што треба да му овозможи да се нуди со низа погонски единици и големини на батерии. Како резултат на тоа, се очекува почетните верзии со погон на предните тркала да понудат 215 КС.

EV3 најверојатно ќе користи верзија на E-GMP платформата претходно потврдена за EV5.

Платформата користи електрична архитектура од 400 V, во споредба со архитектурата од 800 V на EV6 и EV9, што значи дека брзините на полнење ќе бидат помали, но ќе помогнат да се намалат трошоците односно ќе овозможи да биде попристапен.

 

НАЈНОВИ