Lamborghini Huracan Sterato All-Terrain Ad Personam

Automobili Lamborghini ја претстави ограничената серија „All Terrain“ Ad Personam специјална серија Huracan Sterrato на престижната италијанска недела на дизајн во Милано…

Вкупно 12 автомобили, со ексклузивна графика развиена од студиото Ad Personam на Lamborghini во соработка со неговиот Centro Stile, се инспирирани од четирите различни терени каде што Huracan Sterrato ги покажува своите таленти: снег, песок, необични патеки и суви пејзажи.

Инспириран од нарушувачките тенденции на природата, секој автомобил е инспириран од специфичното опкружување кое влијае на неговиот изглед како што се карпи, пустини и шуми.

„Huracan Sterrato го наруши пејзажот на суперспортски автомобил од моментот кога беше лансиран“, рече претседателот и извршен директор на компанијата Стефан Винкелман (Stephan Winkelmann). „All-Terrain Sterrato ја слави својата препознатлива, повеќеслојна личност, секогаш како суперспортски автомобил, колку и истражувач на нови патишта“. Како и природата, Sterrato не може да биде ограничен и секогаш ќе наоѓа начин да зацрта иновативни рути“.

Секоја од четирите верзии на Sterrato се одликува со мат маскирна шема на бои создадена од студиото Ad Personam на Lamborghini: како одраз на природните средини во кои Sterrato се истакнува, изданијата за сите терени ги прифаќаат боите на пејзажите од кои црпат инспирација. NЕVЕ (снегот) ги добива софистицираните ледено-ладни нијанси на тундра; SABBIA (песок) содржи неутрални тонови на топли пустински и зелени кактуси, кои потсетуваат на дини и оази. BOSCO (зелена патека) евоцира дрвја, мов и лисја од шумски патеки, додека TERRA (чакал) потсетува на топлата земја и песокот на мочурливите средини и сушните пејзажи под моќните зајдисонца.

Уникатните екстериери се завршени со мат црн покрив и горна хауба, комплетирани со покривни шини.

Долниот дел на автомобилот е исто така обоен во мат црна боја со долна лента во акцентна боја посветена на секоја од четирите верзии, која се одликува со фалсификувани мат црни тркала Morus 19″, дополнителни бои на дебеломер на сопирачките и дополнителни светла.

Дополнителен ентериер спецификации Ad Personam се одликува со темен хром, јаглеродни влакна, алкантара, ласерски гравирани Sterrato графики и Ad Personam плоча за означување на специјалното издание.

„All-Terrain Sterrato е вистинско Lamborghini по своите динамични способности и начинот на кој изненадува со испорачување на неочекуваното“, вели директорот за дизајн Митја Боркерт (Mitja Borkrtt). „Концептот Sterrato развиен од нашиот Centro Stile е подигнат заедно со нашиот оддел за Ad Personam за да ги нагласи различните димензии на повеќеслојниот карактер и талентите на автомобилот и вистински да ја истакне неговата забавна личност за возење“.

12 автомобили веќе се продадени на избрани клиенти во трите главни комерцијални области на САД и Латинска Америка (ALA), Европа, Блискиот Исток и Африка (EMEA), Азија Пацифик и Австралија (APAC).

Моќниот 5,2-литарскиот V10 мотор на Sterrato испорачува 610 КС и 560 Nm максимален вртежен момент при 6.500 вртежи во минута.

Агрегатот е поврзан со аедум (7)-степен менувач со двојна спојка и електронски контролиран погон на сите тркала со заден механички самоблокирачки диференцијал.

Неговите пошироки траги на тркалата, како и зголеменото растојание од подлогата помагаат да се максимизира неговиот забавен супер спортски автомобил за возење на пат и надвор од патот ( на помалку пристапни терени – патита).

Дизајниран да нуди оптимални перформанси, тој забрзува од 0 до 100 km/h за 3,4 секунди и достигнува максимална брзина од 260 km/h.

НАЈНОВИ