Lancia Ypsilon Hybrid

Lancia ја прошири гамата на новиот Ypsilon со нова хибридна варијанта…

Новиот Ypsilon Hybrid ќе се продава заедно со целосно електричниот Ypsilon кој беше претставен минатиот месец.

Накратко, Ypsilon Hybrid има 1,2 литарски со три цилиндри бензински мотор, шест (6)-брзински e-DCT автоматски менувач и 48V благ хибриден систем.

Ова дава 74 kW/100 КС, при што забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 9,3 секунди, додека максималната брзина е 190 km/h. Еве ја информацијата дека потрошувачката на гориво е 4,6 l/100 km.

Lancia наведува дека овој хечбек долг 408 сантиметри може да се вози само на струја, но само на кратки растојанија.

Покрај тоа, компанијата тврди дека погонската единица го нуди најдоброто од двата света бидејќи нуди разноврсност, како и дека е „еколошки“.

И Ypsilon Hybrid започнува на пазарот во едицијата Edizione Limitata Cassina. Автомобилот доаѓа со LED светлосни единици и 17-инчни алуминиумски тркала.

Има и загреани предни седишта со сино кадифе тапацир и 10,25-инчен дигитален инструмент табла и 10,25-инчен S.A.L.A. информативно забавен систем, како и полу автономно возење на ниво 2, адаптивна контрола на патувањето, автономно сопирање во итни случаи и систем за следење на мртвата точка.

Цените во Италија започнуваат од 28.000 евра, што е значително помалку од 39.500 евра колку што чини целосно електричната верзија на Ypsilon Edizione Limitata Cassina.

НАЈНОВИ