На крајот на следната година можеби новата Toyota MR2

Според јапонските медиуми, новата генерација Toyota MR2 наводно би можела да се појави на крајот на 2025 година (со 1,6-литарски, со три цилиндри турбо мотор), но продажбата на тој спортски автомобил би започнала во 2026 година…

Јапонските медиуми известуваат за два различни спортски автомобили, целосно електричен модел базиран на Toyota FT-Se за 2027 година и нов MR2 со мотор на внатрешно согорување кој треба да се појави во продажба во 2026 година.

Најдобар јапонски автомобил се фокусира на новиот MR2 со среден мотор и погон на задните тркала. Според нивните извори, тој ќе биде придвижуван од 1,6-литарски со три цилиндри турбо мотор како GR Corolla и GR Yaris, способен за 300 КС и 370 Nm вртежен момент.

Се очекува да се нуди со шест-брзински мануелен и осум-брзински автоматски менувач.

Што се однесува до дизајнот, новиот MR2 ќе биде спортски автомобил со две врати со ниска приврзаност, исто како и неговите претходници.

Во извештајот се вели и дека автомобилот ќе биде долг околу 4400 mm, широк 1850 mm, висок 1230 mm, со меѓуоскино растојание од 2600 mm и тежина од околу 1300 kg.

 

НАЈНОВИ