Најавен специјален модел на Bentley Mulliner со W12 мотор

Bentley најавува ново специјално издание на моделот од нивната поделба за специални екслузивни преработки Mulliner следниот месец (мај), придружувајќи им се на оние како Bacalar и Batur.

Новиот автомобил наводно ќе дебитира на 7 мај, а изгледа многу слично на Batur, но без покрив. Производството ќе биде ограничено на само 16 единици, додека моторот W12 ќе се грижи за погонот во неговата најмоќна форма.

Се чини дека новиот модел го дели предниот браник, фаровите и задните светла со купето Batur, кое беше претставено во 2022 година.

Официјалното видео на тизер навестува кабриолет со две врати, а се гледа и заден спојлер.

Многу ограничените бројки на производство овозможуваат повисоко ниво на персонализација во споредба со редовната палета на Bentley.

Секој примерок ќе биде прилагоден на точните желби на нивните доволно богати сопственици, со ексклузивни опции за надворешна и внатрешна декорација, како што се акцентите од 18-каратно злато кои беа опционално достапни и за coupe моделот Batur.

Според најавата на фабриката, новиот модел ќе биде еден од последните модели на Bentley што ќе го користи моторот W12 во неговата „најмоќна итерација“.

Најмоќната верзија досега може да се најде под хаубата на Bentley Mulliner Batur, која произведува 552 kW/751 КС и 1000 Nm вртежен момент.

Сите 16 примероци од новиот модел веројатно се веќе однапред продадени. Bentley не објави цена, но најверојатно ќе надмине 2 милиони американски долари по примерок, без опции.

НАЈНОВИ