Најавен Volkswagen ID.7 GTX Tourer

Volkswagen потврди дека утре – на 13 март ќе ја прикаже верзијата GTX на новиот ID.7 Tourer…

Станува збор за спортски вагон кој ќе се одликува со префинет надворешен дизајн (аеро пакет, атрактивен сет од тркала со пет краци), спортско нагодена суспензија, како и модифицирана внатрешност во која покрај спортските седишта, волан со црвени акценти, црвени шевови и значка GTX на долниот дел од раката.

Засега не се знае колкава моќ ќе има ID.7 GTX Tourer, па еве потсетување дека стандардниот модел има еден електромотор со 210 kW/286 КС кој ги придвижува задните тркала. Во зависност од големината на батеријата (77 или 86 kWh), опсегот на WLTP на стандардниот ID.7 Tourer е до 685 километри.

Сепак, минатогодишниот ID.X Performance, концептно возило базирано на лимузината ID.7, може да послужи како најава. Тој концепт има два електромотори со 410 kW/558 КС и погон на четири тркала.

ID.7 Tourer е долг 4961 mm, широк 1862 mm и висок 1536 mm, а долгото меѓуоскино растојание од 2971 mm и кратките настрешници создаваат доволно простор во возилото за сите патници. Капацитетот на багажникот е 605 литри, а при превиткување волуменот на речиси два метри долгиот товарен простор може да се зголеми на 1714 литри.

 

НАЈНОВИ