Nissan GT-R 2025 година но само за Јапонија

Nissan го претстави GT-R (R35) за моделската 2025 година во Јапонија, најавувајќи дека продажбата ќе започне во јуни.

Главното ажурирање вклучува подобрувања специјално за верзиите на Premium Edition T-spec и Track Edition.

Овие модели добија надградби од верзијата Nismo Special Edition, со цел да се подобрат перформансите на моторот.

Оние кои ќе се одлучат за Premium Edition имаат и можност за нова шема на бои во внатрешноста на Blue Heaven.

Nissan отвори пред-нарачки за 2025 GT-R во Јапонија, истакнувајќи дека производството ќе биде ограничено.

Ова ограничување може да резултира со отфрлање на некои потенцијални нарачки доколку побарувачката го надмине она што Nissan може да го понуди. Овој детал ги поттикна шпекулациите дека R35 би можел да биде укинат по оваа година, при што извештаите сугерираат дека MY2025 ќе биде последната година, наведувајќи ги ограничувањата во производството.

3,8-литарскиот твин-турбо V6 мотор вообичаено има 421 kW/573 КС во стандардниот модел и 447 kW/608 КС во верзијата Nismo.

Цените за GT-R Pure Edition во Јапонија започнуваат од 14.443.000 јапонски јени (89.405 евра).

НАЈНОВИ