Nissan подготвува 30 нови модели

Производителот на автомобили од земјата на изгрејсонцето планира да ги намали трошоците за производство на електрични возила…

Nissan има за цел дополнителна продажба на 1 милион возила во следните три години и намалување за 30% на трошоците за производство на електрични возила до 2030 година, објави во понеделникот јапонскиот производител.

Во новиот среднорочен бизнис план, Nissan исто така потврди дека до фискалната 2026 година ќе лансира 30 нови модели, од кои 16 ќе бидат електрични. Таа има за цел трошоците за EV и моторите со внатрешно согорување да достигнат паритет до 2030 година.

Меѓу нив се електричниот кросовер како наследник на Leaf, новата генерација на Micra, која ќе се базира на платформата на новиот Renault 5 EV и електричниот Juke, уште неколку теренци, мини комбиња, пикапи со средна големина, како како и бројни модели на Infiniti.

„Овој план ќе ни овозможи да одиме понатаму и побрзо во зголемувањето на вредноста и конкурентноста“, рече претседателот и извршен директор на Nissan, Макото Учида во изјавата, според CNBC.

„Соочен со екстремна нестабилност на пазарот, Nissan презема решителна акција водена од нов план за да обезбеди одржлив раст и профитабилност.

Производителот на автомобили, исто така, објави дека цели на оперативна профитна маржа од повеќе од 6% до крајот на фискалната 2026 година, како и „долгорочен профитабилен раст“.

Како дел од планот од два дела, наречен The Arc, Nissan рече дека ќе се обиде да постигне раст на обемот преку „приспособена регионална стратегија“ и да се подготви за забрзана транзиција кон ЕV преку балансирање на своето портфолио помеѓу ЕV и автомобили со внатрешно согорување, растечки волумени на клучните пазари и финансиската дисциплина.

Ова ќе биде поддржано од „паметни партнерства, подобрена конкурентност на електричните возила, диференцирани иновации и нови текови на приходи“.

Nissan соопшти дека стратегијата може да генерира потенцијален приход од 16 милијарди американски долари од нови деловни можности до фискалната 2030 година.

Во поврзаните вести, разговорите на Fisker со големиот производител на автомобили за потенцијален договор се прекинати, се вели во понеделникот во услови на растечка неизвесност за компанијата, која го прекина производството на електрични возила минатата недела.

Неуспехот во преговорите ја натера компанијата да бара стратешки опции, вклучително и во и вонсудско реструктуирање и трансакции на пазарот на капитал.

Reuters претходно овој месец напиша дека Nissan е во напредни преговори за инвестирање во Fisker.

Но, претходно истиот ден, Nissan објави долгорочен бизнис план, вклучително и стратегија за електрични возила, и соопшти дека бара партнери за пазарот во САД.

 

НАЈНОВИ