Нова Dacia, Spring – Евтин и забавен електричен автомобил

Првиот целосно електричен модел на Dacia, Spring, е широко заслужен за тоа што ја направи електричната мобилност достапна за секого…

Првпат лансиран во 2021 година, тој беше трет најпродаван електричен автомобил на приватни клиенти во 2022 и 2023 година. Вкупно, повеќе од 140.000 Dacia Spring се регистрирани ширум светот од неговото лансирање.

Новата пролет има нов дизајн на Dacia, првпат виден на најновата генерација на Duster. Тоа е солиден стил што ја прави пролетта попривлечна од кога било.

Ентериерот претрпе спектакуларна трансформација со целосна промена на целиот простор, исто како што единствениот дел од надворешноста што остана непроменет е покривот.

Модерниот целосно пролетен дизајн е поддржан со налепници во современ стил кои се наоѓаат на предниот и задниот браник на верзијата Extreme. Тркалата од 15 инчи, опремени со нови капаци на тркалата, го зголемуваат цврстото чувство.

Новата пролет на Dacia е поатрактивна од кога било со својот нов дизајн. Поврзан, разновиден и со најголем капацитет за складирање во својата класа, најприфатливиот електричен градски автомобил навистина има со што да се пофали.

Spring е достапна со избор од два електромотори, 5 врати и голем багажник од 308 литри за сите ваши потреби, без разлика дали живеете во град или на село.

Автомобилот е долг 3701 mm, широк 1767 mm и висок 1519 m, додека тркалата се 15 или 16 инчи.

Лесно можете да ја наполните пролетта дома или на јавните бензински пумпи.

Неговите напредни функции, како што е мултимедијалниот систем од 10“ безжично поврзување, се дизајнирани да ви го олеснат секојдневието.

Карактеристики:

Потребни се 45 минути за полнење од 20% до 80% (1)

повеќе од 220 km автономија во WLTP мешано возење (2)

308 литри е волуменот на багажникот (3)

Моќност на моторот 65 КС (4)

1 на брз полнач со Combo DC 30 kW полнач (опција)

2 привремени податоци, хомологацијата е во тек

3 до 1004 литри со преклопена задната клупа

4 достапни на верзиите Express 65 или Extreme 65

Паметно дизајниран ентериер

Со својот модуларен дизајн, Spring го нуди најпространиот багажник во својата класа. Исто така, може да се пофали со 32,7 литри паметен и практичен простор за складирање и 4 седишта со целосна големина за сите патници.

Верзија со 48 kW/65 КС:

Автономија во WLTP мешан циклус во km

>220 км*

*според наше сопствено истражување, возачите на пролетните модели поминуваат во просек по 37 километри дневно

Брзина на полнење

Помеѓу 20% и 80% за 45 минути*

*на брз полнач со Combo DC 30 kW полнач (опција)

Меѓу најефикасните на пазарот во однос на потрошувачката

>14,6 kWh/100km*

*во циклусот WLTP

Верзија со 33 kW/45 КС:

Автономија во WLTP мешан циклус во km

>220 км*

*според наше сопствено истражување, возачите на пролетните модели поминуваат во просек по 37 километри дневно

Време на полнење

Помеѓу 20% и 100% во домашни услови за помалку од 11:00 часот

Меѓу најефикасните на пазарот во однос на потрошувачката

>14,6 kWh/100km*

*во циклусот WLTP

Поврзани на секое ниво

Бројни поволности кои пролетта ги нуди преку своите мултимедијални и поврзани системи.

Media Nav Live 10″ екран на допир

Голем број на приспособливи апликации понудени од Media Nav Live

Поедноставено возење

Spring е опремена со најновата генерација системи за помош при возење, кои ви гарантираат безбедност и лесно управување.

Систем за одржување на возилото во сообраќајната лента

Препознавање на сообраќајни знаци

Автоматско итно сопирање

Уреден и организиран простор

Со практични додатоци како што се иновативниот систем YouClip, повеќенаменскиот држач за чаши и опционалниот преден багажен простор и преграда, Spring е совршен партнер за сите секојдневни активности.

Оддел за предмети и документи

Најлесен начин да ја освежите внатрешноста на вашиот автомобил и да ги заштитите вашите скапоцености

YouClip систем

Иновативниот систем за закачување со три точки ви овозможува да ги чувате вашите вредни предмети безбедно, со нашите додатоци 3-во-1: светилка, кука и држач за чаши.

Повеќенаменски држач за чаши

Чувајте го вашиот омилен пијалок во овој повеќенаменски држач за чаши, како и вашите слатки и ситници.

ПР Dacia

 

НАЈНОВИ