Новата Toyota Celica со 2.0-литарски турбо мотор и погон на четири тркала?

Најновиот извештај од Јапонија зборува за враќањето на Cеlica со мотор со согорување како GR модел со нов 2.0-литарски мотор со четири цилиндри во комбинација со GR-Four погон на сите тркала на Toyota.

Минатата година, претседателот на Toyota, Акио Тојода, ја изрази својата желба за нова Celica, по што следеа гласини за електричен спортски автомобил кој ќе ја дели платформата со концептот Lexus LF-ZC. Последниот извештај ја носи приказната во поинаква и повозбудлива насока и навестува враќање на Celica со стариот добар мотор на внатрешно согорување.

Во заедничката изјава со Subaru и Mazda за идните мотори на внатрешно согорување, Toyota потврди дека работи на нови 1,5-литарски и 2,0-литарски со четири цилиндри мотори кои се погодни за електрификација и компатибилни со алтернативни горива. Најавата за пристапот „повеќе патеки“ (multi-pathway ) и претходно видената фотографија од 2.0-литарскиот турбо мотор од салонот во Токио ги подгреа гласините за негова можна инсталација во новата Toyota Celica.

Новиот мотор со високи перформанси наводно е во развој веќе неколку години и веќе е готов. Тоyotа засега не објавува никакви информации за спецификациите, но јапонскиот магазин Best Car вели дека е 406 КС. Овој мотор може да биде поврзан со GR-Four погонот на сите тркала инспириран од релито на Toyota, кој го користат хечбеците со висока моќност GR Yaris и GR Corolla.

Овој мотор, според многумина, е достоен за „оживеаниот“ Celite GT-Four, а би послужил и да му оддаде почит на успехот на моделот во WRC. Сепак, за да се разликува од остатокот од гамата GR на Toyota, новата Celica би добила и полуксузен ентериер.

Засега нема информации за дизајнот на моделот, но има големи шанси тој да ја задржи ниската силуета на купето од претходните генерации. Непотврдени информации од Јапонија велат дека новата Celica ќе биде претставена во јануари на салонот во Токио.

Тојота продаде седум генерации на Celica помеѓу 1970 и 2006 година, по што моделот влезе во историјата без директен наследник. Подоцна, празнината ја пополнија моделите Toyota GT86 и GR86 како достапни спортски автомобили во гамата на Toyota со слично купе тело со две врати. Фановите на Celica никогаш не престанале да бараат нова генерација на Celica.

Покрај Celica, се шпекулираше и за новиот родстер MR2, моќниот хечбек Starlet и помалиот спортски автомобил S-FR. Најновите информации сугерираат дека овие модели би можеле да користат помали  со три цилиндри турбо мотори, со зафатнина од 1,3 и 1,6 литри, тесно поврзани со оние што ги придвижуваат GR Yaris и GR Corolla.

НАЈНОВИ