Porsche Taycan Turbo GT како ново безбедносно возило во Formula Е

Formula Е, серијата електрични едноседи, претстави нов безбедносен автомобил (Safety Car) за остатокот од сезоната 2024 година…

Новиот безбедносен автомобил е Porsche Taycan Turbo GT, најмоќната верзија на овој електричен модел.

Новиот Taycan всушност ќе го замени стариот модел, а тоа ќе се случи на првото следно коло од шампионатот, поточно во Берлин викендов каде традиционално се одржуваат две трки, пренесувааат информативните агенции.

За да биде приказната пофасцинантна, новото Porsche Taycan Turbo GT развива повеќе моќ од едноседното возило на Formula Е.

Така, Taycan Turbo GT во својата нормална конфигурација развива 789 коњски сили. Спротивно на тоа, ако е активиран режимот напад, моќноста се зголемува на 1.034 коњски сили за 10 секунди.

Очекувано, бидејќи се работи за безбедносен автомобил, овој модел е опремен со специјални светла, трепкачки светла, противпожарни апарати, како и специјална комуникациска опрема. Porsche ќе испорача два примероци на Taycan Turbo GT на Formula Е. Еден од нив ќе биде обоен во Purple Sky Metallic и ќе го инсталира пакетот Weissach. Вториот примерок ќе биде обоен во зелена нијанса и нема да го има пакетот за перформанси.

Откако ќе „направете“ двојна рунда во Германија, безбедносното возило на Porsche ќе ви биде на услуга на трките во Кина, САД и Велика Британија до крајот на сезоната. Овогодинешниот шампионат во Formula Е завршува на 21 јули со трка во Лондон. Поранешниот Ф1 возач, Паскал Верлајн (Pascal Wehrlein), моментално го води шампионатот, вози во мини јубилејната 10-та сезона.

НАЈНОВИ