Се работи на подостапен електричен Ford

Според новиот извештај, првиот автомобил од инженерскиот тим за електрични автомобили на Ford „skunkworks“ ќе биде кросовер од 25.000 долари…

Bloomberg вели дека ќе биде позициониран како директен ривал на долгоочекуваниот модел на Tesla за масовен пазар, познат како Model 2, кој се очекува да чини 25.000 евра.

Новиот Ford ќе лансира со литиум-железо-фосфатна (LFP) батерија, за која се вели дека е 30% поевтина од традиционалното литиум-јонско пакување. Компанијата ќе разгледа и други технологии за батерии за дополнително да ги намали трошоците.

Електричниот crossover модел ќе биде придружуван од пикап со слична големина и сервисен автомобил за возење, според Bloomberg. Развојот на овие модели го предводи Алан Кларк, кој претходно беше задолжен за инженерството на моделот Y на Tesla.

Извршниот директор на Ford, Џим Фарли (Jim Farley), минатиот месец откри дека Ford работи на прифатлива EV платформа и призна дека повеќето клиенти не се подготвени да платат премногу за да бидат електрични. Тој додаде дека компанијата одлуката за составување на тимот на „skunkworks“ ја донела пред две години, бидејќи била „премногу оптимистичка“ за интересот за премиум моделите.

НАЈНОВИ