Stellantis покажа доверба во Archer со зголемување на својот стратешки удел

Автомобилскиот концерн Stellantis купи околу 8,3 милиони акции на Archer на отворениот пазар…

Амстердам и Санта Клара, Калифорнија, март, 2024 година – Stellantis N.V. и Archer Aviation Inc. (NYSE: ACHR ) објави дека Stellantis неодамна заврши со серија купувања на отворен пазар од приближно 8,3 милиони акции на Archer, што укажува на континуираната силна доверба на Stellantis во плановите на Archer да лансира електрични вертикални авиони за полетување и слетување (eVTOL) на пазарот почнувајќи од 2025 година. .

Зголемената инвестиција на Stellantis во Archer следи по неодамнешната посета на извршниот директор Карлос Таварес (Carlos Tavares) на седиштето и производствените капацитети на Archer во Санта Клара, Калифорнија.

Во јануари 2023 година, Stellantis објави дека има за цел масовно да го произведе Archer’s Midnight авионот како нејзин ексклузивен договорен производител, дозволувајќи му на Archer да го зајакне својот пат кон комерцијализација помагајќи ѝ да избегне трошоци од стотици милиони долари. Изградбата на првиот дел од масовното производство на Archer во Грузија е на пат да заврши кон крајот на оваа година.

Првата фаза вклучува изградба на приближно 350.000 квадратни стапки на приближно 100 хектари земјиште дизајнирано да произведува до 650 авиони годишно, што ќе го направи еден од најголемите производствени капацитети во обем во воздушната индустрија.

Авионот Archer’s Midnight е дизајниран да биде безбеден, одржлив, тивок и способен да превезува четворица патници и пилот. Midnight е оптимизиран за кратки последователни летови на кратки растојанија од околу 20-50 милји, со време на полнење од приближно 10 минути помеѓу летовите.

„Archer се позиционираше како лидер на пазарот во авијациската електрификација и веруваме дека заедно можеме да ја започнеме следната револуција во транспортот“, рече извршниот директор на Stellantis, Карлос Таварес. „Овој неодамнешен потег на Stellantis ја покажува нашата доверба во тимот на Аrcher и напредокот што го гледаме од прва рака во нашето партнерство.

„Ние сме на работ да го промениме начинот на кој светот патува на небото“, рече Адам Голдстајн (Adam Goldstein), основач и извршен директор на Archer. „Archer и Stellantis работат заедно за да ја искористат можноста која се појавува еднаш во генерација за редефинирање на урбаниот транспорт и создавање огромна вредност за градовите во светот и нашите акционери“.

Stellantis е стратешки партнер на Archer од 2020 година преку различни иницијативи за соработка, а како инвеститор од 2021 година. го комерцијализира својот авион eVTOL.

 

ПР соопштение

НАЈНОВИ