Семејството Škoda Enyaq ја надмина бројката од 200.000 произведени единици

› Škoda Auto ја започна својата кампања за е-мобилност во септември 2020 година, предводена од моделот Enyaq

› Серијата Enyaq се издвојува по својот еколошки пристап, испорачан со неутрални емисии на јаглерод

› 2024 Enyaq воведува подобрени перформанси со помоќни погонски единици, побрзо полнење и подолг опсег

– Škoda Auto достигна значајна пресвртница во унапредувањето на својата стратегија за е-мобилност, означувајќи го производството на 200.000 единици на моделите Enyaq и Enyaq Coupé. Јубилејниот автомобил е бел Enyaq Coupé Sportline кој излезе од производната лента на 16 февруари. За тековната моделска година, Enyaq продолжува да се развива со подобрувања, вклучувајќи помоќни и ефикасни погони, уште подолг дострел, побрзо полнење и нов софтвер со надграден и поинтуитивен кориснички интерфејс. Гледајќи напред, Škoda Auto ќе продолжи со својата посветеност на е-мобилноста со светската премиера на новиот модел Elroq до крајот на оваа година. Овој целосно електричен компактен SUV го сигнализира почетокот на амбициозната кампања, претставувајќи еден од вкупно шесте нови електрични модели што ќе бидат претставени во наредните години, а кои ќе ја комплетираат целосно електричната линија на Škoda.

„Enyaq е носител на нашата кампања за е-мобилност; успехот на примерното семејство е доказ дека сме на вистинскиот пат со нашата стратегија. Минатата 2023 година, таа беше четврта најпродавана палета на електрични возила во Европа, постигнувајќи рекордна глобална бројка на продажба од 81.700 единици – зголемување од 52,1% во споредба со 2022 година. Овој напредок ја нагласува нашата посветеност да ја прошириме гамата на електрични возила на вкупна од шест нови модели во наредните години. Нашите амбициозни цели се на дофат, благодарение на експертизата на нашиот тим и нашиот пристап Simply Clever, обезбедувајќи непречена транзиција во новата ера на е-мобилност“, изјави Андреас Дик (Andreas Dick), член на менаџментот на Škoda Auto за производство и логистика

Enyaq: лидер на електричната иднина на Škoda

Enyaq го означи лансирањето на кампањата за е-мобилност на Škoda Auto, како прва серија модели на Škoda базирани на Модуларниот алат за електрификација (MEB) на групацијата Volkswagen. Со цел да се овозможи производство на модели MEB и MQB базирани на мотори со внатрешно согорување, Škoda инвестираше 32 милиони евра во пренамена и адаптација на производната линија во нејзината главна фабрика во Млада Болеслав. Во 2023 година, компанијата испорача 81.700 единици од целосно електричниот SUV, што претставува зголемување од 52,1% во споредба со претходната година. Покрај тоа што нуди работа без емисија, Enyaq се доставува до клиентите со емисии на јаглерод неутрални.

Ажурирања на семејството Enyaq за моделската 2024 година

Во Чешка, Enyaq и Enyaq Coupé зазедоа четвртина од пазарниот удел на електричните возила, што ги прави најпопуларните електрични серии на домашниот пазар на марката. Исто така е лидер во Словачка со повеќе од 17% удел на пазарот и е втор најпродаван BEV во Естонија, Финска, Австрија и Швајцарија. Моделската 2024 година носи значителни подобрувања: моделите Enyaq 85, 85x и RS ќе имаат помоќни и поефикасни електрични мотори на задната оска, заедно со нова верзија на софтверот, која носи поинтуитивен кориснички интерфејс. Овие ажурирања, заедно со другите технички подобрувања, го зголемуваат опсегот, ја оптимизираат ефикасноста на полнењето и овозможуваат претходно загревање на батеријата за подобри перформанси со DC полначите. Максималниот опсег на семејството Enyaq е над 560 километри за SUV верзијата и повеќе од 570 километри за верзијата Coupé, со намалено време на полнење од 10 до 80% за помалку од 30 минути за двете варијанти.

Посветеноста на Škoda Auto за е-мобилност

Škoda Auto е посветена на унапредување на својата стратегија за е-мобилност, инвестирајќи 5,6 милијарди евра за да го постигне тоа до 2027 година. Покрај тоа, компанијата го зголеми капацитетот за производство на батерии MEB на 1.500 единици дневно со инсталирање на нова производна линија во декември 2023 година. година, лансирање Целосно електричниот Elroq ќе го прошири портфолиото на BEV на Škoda бидејќи чешкиот производител на автомобили влегува во клучниот сегмент на компактни теренци со батерии.

PR: Škoda

 

НАЈНОВИ