Škoda Auto генерален спонзор на IIHF Светскиот шампионат во хокеј на мраз по 31 пат

› Škoda Auto обезбедува 45 возила, вклучувајќи ги целосно новите модели Kodiaq и Superb, како и надградениот целосно електричен Enyaq

› Чешкиот производител на автомобили е генерален спонзор на турнирот од 1993 година

› Светското првенство во хокеј на мраз IIHF 2024 година ќе се одржува до 26 мај во Чешка

– Škoda Auto е генерален спонзор на IIHF Светскиот шампионат во хокеј на мраз по 31 пат. Производителот на автомобили е и официјален обезбедувач на мобилност за настанот, кој ќе се одржува во Чешка до 26 мај, а ќе испорача флота од 45 возила. Ќе се состои од новите генерации на моделите Kodiaq и Superb Combi, како и целосно електричниот Enyaq Coupé RS. Овие модели, заедно со Enyaq Coupé Respectline, ќе бидат прикажани на двете локации на шампионатот, во и околу Прага и Острава. Покрај тоа, Škoda Auto ги поканува фановите да ги тестираат своите хокејски вештини преку различни активности, а истовремено нуди можности за дигитално вклучување во искуството на играта.

„Партнерството помеѓу IIHF Светскиот шампионат во хокеј на мраз и Škoda Auto датира од 1993 година, што го прави овогодинешниот настан посебен за нас. После девет години, конкуренцијата се враќа во татковината на Škoda Auto. Последниот турнир што се одржа овде во 2015 година привлече рекордни 741.000 фанови. Телевизиската гледаност ги надмина сите претходни рекорди, со повеќе од една милијарда гледачи ширум светот. Со оглед на важноста и ентузијазмот за националниот спорт на Чешката Република, со нетрпение очекуваме да им овозможиме на навивачите незаборавно искуство, во живо и дигитално“, рекол, Мартин Јан (Martin Jahn), член на менаџментот на Škoda Auto за продажба и маркетинг

Рекордно партнерство од 1993 година.

Škoda Auto првпат го поддржа Светскиот шампионат во хокеј на мраз IIHF во 1992 година, првично како партнер за мобилност. Следната година, производителот стана официјален генерален спонзор на турнирот – и сè уште е до ден-денес. Чешкиот производител го спонзорира Светското првенство во хокеј на мраз IIHF по 31-ви пат по ред и со тоа го држи Гинисовиот рекорд за најдолго главно спонзорство во историјата на светски спортски шампионат. Турнирот оваа година се одржува од 10 до 26 мај во Прага и Острава. За време на сите натпревари, Škoda Auto ќе го истакнува своето лого во централниот круг на лизгалиштето и ќе ги презентира своите возила и во арените и на различни локации во близина. Дополнително, производителот на автомобили повторно ќе го додели трофејот од кристално стакло дизајниран од тимот на Škoda Design на највредниот играч на шампионатот на церемонијата на затворање на 26 мај.

Брз спорт, динамичен возен парк

Благодарение на шампионската флота, организаторите ќе имаат на располагање 45 возила Škoda со шампионски дизајн за време на настанот, вклучувајќи го целосно електричниот Enyaq Coupé RS, новата генерација Kodiaq и Superb Combi. Дополнително, возилата ќе бидат изложени на различни локации низ арените на првенството, вклучително и лизгалишта во Прага и Острава.

Ќе биде прикажан и Enyaq Coupé Respectline. Исклучителниот дизајн на ова возило, и внатре и надвор, ги слави основните вредности на Škoda Auto.

Искусете го светското првенство со Škoda Auto

Преку кампањата ‘Game On’, Škoda Auto ги поканува љубителите на хокеј на мраз да учествуваат во возбудувањата на светскиот шампионат. Производителот на автомобили постави специјални фан зони во двата града домаќини, каде посетителите ќе имаат можност да ги усовршат своите хокејски вештини и да уживаат во игрите со другите фанови. Покрај тоа, тие можат да учествуваат на различни натпревари на Škoda за да добијат оригинални дресови на Škoda и други награди.

Škoda Auto е и ексклузивен партнер на апликацијата IIHF, обезбедувајќи сеопфатни информации и детална статистика на натпревари и турнири. Интегрираната ознака во живо на апликацијата со предупредување за гол гарантира дека љубителите на хокеј на мраз можат да го следат секој натпревар во реално време од кое и да било место.

ПР Соопштение

 

НАЈНОВИ