Zeekr Mix наскоро пристига

Mix ќе биде петтиот модел на брендот Zeekr (во сопственост на компанијата Chery), а неговата официјална премиера ќе се одржи во Кина, следниот месец- април…

Во однос на димензиите, Mix е долг 4688 mm, широк 1995 mm, висок 1755 mm и може да се пофали со меѓуоскино растојание од 3008 mm.

Во овој контекст може да го дадеме и податокот за фолемината на тркалата од 19 и од 20 инчи.

Mix ќе се нуди во две конфигурации, како стандардна петосед или во верзија со 6 седишта (во конфигурација 3+3).

Досега е сертифицирана само основната верзија со погон на задните тркала и еден електричен мотор со моќ од 310 kW/422 КС.

Сепак, подоцна се очекува опција со погон на сите тркала.

Повеќе детали ќе следат на саемот во Пекинг кој започнува на 25 април.

 

НАЈНОВИ